WordPress Ssl Kurulumu

WordPress sitemiz için olmazsa olmaz güvenlik önlemlerinden biriside ssl sertifikalarıdır. Ssl sertifikaları bir çok hosting firmaları tarafından ücretsiz verilmektedir. Google özellikle son dönemlerde ssl sertifikası olmayan siteler için chorome tarayıcılarda “güvenli değildir” uyarısı vermesinden itibaren bir çok site sahibi ssl sertifikası kurmaya başlamıştır.

WordPress SSl Eklentisi

Eğer kodlarla uğraşmak istemiyorsak bu işi bizim için kolayca yapabilecek eklentiler mevcut. Bunlardan en protik ve kullanılanı Really simple ssl eklentisidir. Tek yapmanız gereken eklentiyi indirip etkinleştirmek.

Htaccess ile Yönlendirme

Bu işi htaccess ile yapmakta mümkün. Sitedeki tüm http olan url yollarını aşağıdaki kodu htaccess dosyanıza ekleyerek yapabilirsiniz. Böylece sitenizdeki tüm http protokolüne sahip url yapıları https olan sayfalara yönlenecektir.

RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Yönlendirme işlemini gerçekleştirdikten sonra sitemizde http linkler kalmış olabilir bu durumda bazı linkler çalışmayacaktır. Bunun da çözümü bulunmaktadır. Linkleri bir bir bulup değiştirmek zor olacaktır bunun yerine tüm işlemleri bizim yerimize yapan bir eklenti bulunmakta. Better Search Replace eklentisi veri tabanımızda ki tüm linkleri değiştirebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir